آشنایی با مفهوم کارآفرینی اجتماعی و کسب وکار اجتماعی

 

social-entrepreneur-word-cloud-12

– کار آفرینی اجتماعی (Social Entrepreneurship):

کارآفرینی اجتماعی فرآیند دنبال کردن راه حل های خلاقانه برای مسائل اجتماعی است. به طور ویژه، کارآفرینان اجتماعی، ماموریتی برای خلق و نگهداری ارزش های اجتماعی در خود احساس می کنند و خروجی کار آنها ممکن است در طیف متنوعی از سازمان ها باشد. کارآفرینان در تعریف رایج و سنتی دنیای کسب و کار، عملکرد خود را در خلق سود و بازگشت آن اندازه گیری می کنند، ولی کارآفرینان اجتماعی علاوه بر این، اثرگذاری مثبت در جامعه را نیز مد نظر دارند. کارآفرینی اجتماعی اغلب اهداف گسترده در زمینه های اجتماعی، محیط زیستی و فرهنگی دنبال می کند و اغلب با بخش داوطلبانه و غیرانتفاعی در ارتباط و همکاری است.

– کسب و کار اجتماعی (Social Business):

طبق نظر “محمد یونس” کسب و کاری اجتماعی است که سه خصوصیت ذیل را داشته باشد:

  • بنگاهی اقتصادی است و کاملا خودگردان است. به این معنی که درآمدهای بنگاه، بزرگتر یا مساوی هزینه های اداره آن است و لذا به کمک های خیریه و یا داوطلبانه وابسته نیست.
  • به یک دغدغه و هدف اجتماعی مهم می پردازد مانند فقر، اشتغال اقشار محروم و حاشیه ای، محیط زیست، اعتیاد، کارآفرینی روستایی، کودکان کار و … . لذا هدف اصلی راه اندازی این کسب وکار، مطلقا یک هدف اجتماعی است.
  • سودی بین سهام داران یا مالکان آن، تقسیم نمی شود و تمامی درآمدها، صرف مخارج کسب و کار، نگهداری بنگاه و توسعه موفقیت های اجتماعی آن می گردد. لذا سهام داران و سرمایه گذاران این بنگاه، تقاضای برداشت سود از آن ندارند.

از ویژگی های کسب و کار اجتماعی اینست که خطر افول یک کسب و کار اجتماعی نسبت به سایر کسب و کارها کمتر است، چراکه آینده کسب وکار اجتماعی با هزینه­ی سهامش گره نخورده است. همچنین سرمایه‌گذاران کسب وکار اجتماعی در پی کسب سود نیستند و به همین دلیل آنها در انتظار نتایج، صبر بیشتری خواهند داشت و احتمال کمتری وجود دارد که مالکیت (سهام) خویش را بواسطه چند روز یا چند هفته عملکرد ناامیدکننده­یِ کسب و کار، محدود کنند. محمد یونس معنقداست «یک دلار خیریه‌، فقط یک عمر دارد، در حالیکه یک دلار کسب وکار اجتماعی، می تواند بارها و بارها سرمایه گذاری شود».

 

%da%a9%d9%84%db%8c%d9%be1

کلیپ کارآفرینی اجتماعی چیست؟

%da%a9%d9%84%db%8c%d9%be2

کلیپ چه کسی کارآفرین اجتماعی است؟

 

cropped-.jpg

حامیان یک موسسه با مدل کسب وکار اجتماعی در ایران است. برای آشنایی بیشتر با فعالیت های موسسه به سایت www.hamyan.org مراجعه نمایید.