فرمولاسیون و تولید انواع کودهای مایع (سنتزی و ارگانیک)-آسپا

فرمولاسیون و تولید انواع کودهای مایع (سنتزی و ارگانیک)-آسپا

معرفی طرح

شرکت دانش بنیان رویای سبز آسپا در سال ۱۳۹۳ با هدف تولید مبتنی بر دانش در شهر اصفهان، قطب اقتصادی و صنعتی ایران و در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شکل گرفته است. توانایی اصلی این شرکت فرمولاسیون و تولید انواع کودهای مایع (سنتزی و ارگانیک) با ظرفیت تقریبی یک میلیون لیتر در سال در یک شیفت کاری است. اثر بخشی تمامی محصولات شرکت، قبل از تجاری شدن و بعد از تایید واحد تحقیق و توسعه، به صورت میدانی مورد بررسی قرار می­گیرد. تاکنون واحد تحقیق و توسعه این شرکت فرمولاسیون و طراحی خطوط تولید ۳۰ محصول را به پایان رسانده است. به طوری که این شرکت توانسته است با ارائه یک سبد کالای کامل از انواع کودها و ترکیبات مورد نیاز گیاهان مختلف، نیاز کشاورزان در همه حوزه های زراعی، باغی و گلخانه­ای را به طور کامل بر طرف نماید. این شرکت پس از انجام ارزیابی­های متعدد توسط کارگزاران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اساتید دانشگاهی، در سال ۱۳۹۴ از طرف آن معاونت به عنوان یک شرکت دانش بنیان مورد تایید و حمایت قرار گرفته است. همچنین در سال ۱۳۹۵، پس از اثبات فناوری خود در زمینه فرمولاسیون و تولید انواع کودهای مایع سنتزی و ارگانیک، موفق به اخذ مجوز فناوری از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شد.

 

تاثیرات اجتماعی ورود محصولات شرکت به بازار

تاثیر بر فضای اقتصادی کلان کشور، ایجاد اشتغال برای طبقات کم برخوردار، توزیع ثروت، تمرکززدایی از مناطق پر جمعیت شهری

در واقع تاثیرات اقتصادی، معیشتی و توسعه­ای این واحد به واسطه نوع محصولاتی است که به جامعه ارائه می­دهد. جامعه­ی هدف شرکت رویای سبز آسپا کشاورزان هستند که اغلب به دلایل مختلف جزءِ طبقات کم برخوردار جامعه محسوب می­گردند و به دلیل وجود واسطه­گری در بخش تولیدات کشاورزی، ثروت حاصل از فعالیت کشاورزیشان به صورت عادلانه در بین آن­ها توزیع نمی­گردد. همه­ی این مسائل دست به دست هم داده و جامعه­ی کشاورزی کشور را که اغلب در روستاهای کشور سکونت داشته­اند به سوی مهاجرت و ایجاد تمرکز در شهرها سوق داده است. این مسئله علاوه بر حذف بخش کشاورزی به عنوان یکی از فضاهای مهم ایجاد اشتغال در هر کشور (به خصوص کشور ما که دارای پتانسیل­های کشاورزی فراوان است)، این بخش را که زیر بنای توسعه­ی پایدار کشور است را فلج  نموده و با ایجاد نیاز به واردات بی­رویه­ی محصولات کشاورزی، وابستگی کشور به منابع خارجی را به شدت زیاد می­نماید. محصولات این شرکت با افزایش ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی تولید محصولات کشاورزی و خلق ارزش افزوده بیشتر برای کشاورزان، در آن­ها انگیزه­ی ادامه­ی فعالیت کشاورزی را افزایش داده و باعث ایجاد رفاه نسبی در بین آنان می­گردد. در نهایت این مسئله باعث حفظ و ایجاد اشتغال برای روستاییان و تمرکز زدایی از شهرهای بزرگ می­شود.

تاثیر بر سرمایه‌های اجتماعی، عادات فرهنگی، معضلات اجتماعی

از جمله عوامل مهم در ایجاد ناهنجاری­ها و معضلات اجتماعی، نبود اشتغال و حذف فرصت­های شغلی موجود است. این مسئله در بین روستاییان به دلیل پایین بودن سطح درآمدشان، بیشتر شایع است که منجر به مهاجرت آن­ها به امید کسب مشاغل پردرآمدتر، به سمت شهرها می­شود. خلق ارزش افزوده­ی بیشتر از طریق استفاده از محصولات شرکت، کشاورزان را ترقیب به ماندن و فعالیت بیشتر در روستا می­کند و در نتیجه از ایجاد آسیب­های اجتماعی ناشی از مهاجرت آن­ها به مناطق جمعیتی بزرگ­تر جلوگیری می­کند.

از طرف دیگر، عادت­های فرهنگی غلطی که کشاورزان در هنگام کشت محصولات کشاورزی به آن مبتلا هستند، باعث هدر رفت منابع انسانی، مالی و زیست محیطی شده است. از دیگر آثار این فرهنگ غلط (از جمله مصرف نا­آگاهانه و بی رویه کودهای شیمیایی)، افزایش بیش از حد درصد بعضی از ترکیبات از جمله ترکیبات نیتراته در محصولات کشاورزی تولید شده است که مصرف آن مشکلات زیادی را برای انسان ایجاد می کند. این شرکت به واسطه­ی نوع محصولات تولیدی خود و همچنین ارائه­ی برنامه­ تغذیه­ای مدرن برای کشت محصولات مختلف کشاورزی و ارائه­ی مشاوره رایگان در این زمینه، در راستای اصلاح فرهنگ غلط مصرف بی رویه­ی کودهای شیمیایی اقدامی درخور انجام داده است. همچنین وجود این ترکیبات در محصولات تولیدی امکان صادرات آن­ها را نیز کاهش داده است. از طرف دیگر غنی نشدن محصولات کشاورزی با عناصر مورد نیاز بدن انسان (از جمله آهن و روی) در حین تولید، که ناشی از پایین بودن سطح آگاهی کشاورزان است، منجر به تولید محصولاتی نامرغوب و با کیفیت پایین شده است. این مسئله بار مالی بسیار سنگینی را بر دوش بخش­های سلامت و درمان دولت­ها گذاشته است. در حالی که با غنی­سازی سالم محصولات کشاورزی از طریق استفاده از محصولات شرکت رویای سبز آسپا در حین کشت، می توان در راستای تحقق عبارت “پیشگیری بهتر از درمان است” گام بلندی را برداشت و از صرف هزینه­های سنگین دارو و درمان و تحمیل آن به اقتصاد کشور جلوگیری نمود.

 

تاثیرات زیست محیطی استفاده از محصولات آسپا

تاثیر بر آب، خاک، پسماندهانوع فرمولاسیون محصولات تولیدی شرکت و همچنین روش تولید این محصولات، که در سه سال گذشته اصلاح شده است، باعث ایجاد صنعتی پاک و بدون آثار مخرب زیست محیطی شده است. به گونه ای که تقریبا تولید این محصولات هیچ گونه اثر زیست محیطی نداشته و حتی فاضلاب تولید شده در حین تولید را می­توان برای توسعه بیشتر فضای سبز استفاده نمود. از دیگر دستاوردهای این شرکت، عدم وجود ترکیبات پایدار در فرمولاسیون محصولات شرکت رویای سبز آسپا از جمله EDTA و EDTHA است. این ترکیبات پس از استفاده توسط کشاورز و آزاد سازی عناصر مورد نیاز گیاه، ضمن جذب عناصر فلزی سنگین مانند سرب و کادمیوم، وارد منابع آبی شده و در نهایت منجر به آسیب به محیط زیست و انسان می­شوند. همچنین کاهش مصرف بی­رویه کودهای شیمیایی که منجر به آسیب شدید به خاک­های کشاورزی و محیط زیست می­شوند، از جمله آثار مثبت استفاده از محصولات آسپا است.

لذا به طور خلاصه اثرات مثبت استفاده از محصولات شرکت دانش بنیان رویای سبز آسپا به شرح زیر است:

  • افزایش کمی و کیفی سطح تولیدات کشاورزی، ایجاد امنیت غذایی و تولید محصول سالم
  • ارتقا نسبی سطح درآمد سرانه کشاورزان و بخش کشاورزی و همچنین افزایش سهم بخش کشاورزی در درآمد ناخالص ملی
  • رسیدن به اشتغال پایدار، حمایت از آن و همچنین افزایش اشتغال در حوزه­ی کشاورزی به خصوص در مناطق روستایی و تمرکززدایی از مناطق پر جمعیت شهری

کاهش آسیب­ های زیست محیطی بخش کشاورزی از طریق مدیریت بهتر منابع به کار گرفته شده در حوزه کشاورزی از جمله آب و خاک، استفاده از نهاده­های دوستدار محیط زیست و همچنین کاهش گاز گلخانه­ای دی اکسید کربن